Strony internetowe WCAG a prawo
Ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych narzuca na nie obowiązek dostosowania stron oraz aplikacji do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Przepisy prawa zazwyczaj podlegają wielu różnorodnym interpretacjom, jednak nie w tym przypadku. Najnowsza wersja wytycznych (WCAG 2.1) jasno i precyzyjne określa zbiór jednoznacznych norm i zasad, którymi bezwzględnie muszą kierować się twórcy oraz administratorzy stron internetowych i aplikacji mobilnych wszystkich podmiotów publicznych w Polsce. Treści muszą być na nich zamieszczane w taki sposób, aby ich odbiór nie był problematyczny lub wręcz niemożliwy dla osób z niepełnosprawnościami bądź zaburzeniami poznawczymi.
Potrzebujesz strony zgodnej z WCAG 2.1
- Stworzymy dla Ciebie stronę na wybranym poziomie dostępności, A, AA lub AAA. Skontaktuj się z nami »
- Sprawdź nasze realizacje z zakresu stron dostosowanych do osób z ograniczeniami.
Strony internetowe dostępne cyfrowo
WCAG (ang. Web Content Accessibility Guidelines) to nic innego jak zbiór wytycznych dotyczących dostępności treści internetowych.
Strony internetowe, które te wytyczne spełniają, to strony dostępne cyfrowo. Takimi stronami bez wątpienia muszą stać się strony internetowe wszystkich organów administracji samorządowej, jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych czy uczelni publicznych, ponieważ zamieszczane przez nich treści dotyczą wszystkich obywateli, a od ich prawidłowego odbioru zależy wiele aspektów życia każdego z nich, niezależnie od ich stanu zdrowia czy posiadanych niepełnosprawności.
Cztery główne kryteria, które musi spełniać taka strona lub aplikacja to:
- postrzegalność,
- funkcjonalność,
- zrozumiałość
- i kompatybilność.
Strony WCAG - dla wszystkich, bez wyjątku
Osoby borykające się z niepełnosprawnością wzrokową, słuchową, poznawczą lub neurologiczną często napotykają na problemy w odbiorze treści zamieszczanych na stronach internetowych. Także osobom starszym, u których z powodu wieku dochodzi do wielu zmian w sposobie funkcjonowania, coraz ciężej jest poruszać się po wirtualnym świecie.
Istnieje jednak wiele praktycznych rozwiązań, które w znacznej mierze ułatwią odbiór treści oraz poruszanie się po stronie internetowej wszystkim wyżej wymienionym osobom. Odpowiedni układ tekstu (właściwe odstępy między wyrazami, literami i wierszami), stosowny kontrast kolorów z wyłączeniem zbyt krzykliwych czy mrugających elementów, odczyt głosowy umieszczonych treści – to wszystko sprawi, że z informacjami zawartymi na stronie będzie mógł się zapoznać każdy użytkownik. Strona zgodna z WCAG ukazuje się poprawnie niezależnie od urządzenia, na którym jest wyświetlana oraz niezależnie od orientacji (pionowej lub poziomej).
Układ takiej strony internetowej czy aplikacji mobilnej jest przejrzysty, prosty, a przeglądać ją można nie tylko za pomocą myszy lub touchpada, ale przede wszystkim nieskomplikowanych skrótów klawiszowych, dzięki czemu także osoby z niepełnoprawnością ruchową będą mogły sprawnie przemieszczać się pomiędzy treściami.
Czy strona WCAG może być... ładna?
Wydawałoby się, że strona internetowa, która musi spełniać tak wiele ściśle określonych wytycznych co do sposobu zamieszczania treści nie może być atrakcyjna wizualnie. Nic bardziej mylnego! Strony WCAG, które tworzymy, są łatwe w odbiorze dla osób z niepełnosprawnościami, a jednocześnie utrzymane w najnowszych trendach graficznych i wizualnych.
Przełamywanie barier komunikacyjnych jakimi są bariery w odbiorze treści internetowych za pomocą tworzenia stron będących graficznymi majstersztykami, a zarazem zgodnych z wytycznymi WCAG, to dla nas połączenie przyjemnego z pożytecznym.
Deklaracja dostępności stron internetowych WCAG
Każda strona internetowa podmiotu publicznego musi zawierać deklarację dostępności.
Co to takiego? Jest to opis dostępności danego podmiotu dla osób z niepełnosprawnościami. Dostępność ta dotyczy nie tylko strony internetowej czy aplikacji mobilnej, ale także budynku, w jakim podmiot się znajduje. Zawiera informacje o problemach, jakie osoba z niepełnosprawnością może spotkać na każdym etapie kontaktu (internetowego lub osobistego), a także wprowadzonych przez podmiot rozwiązaniach tych problemów. Deklaracja dostępności jest obowiązkowa dla każdej strony podmiotu publicznego, nawet jeśli nie spełnia ona w pełni wytycznych WCAG.
Bezpłatna wycena: Strona internetowa Sklep internetowy